جدیدترین ویدئو های آموزشی لیمس

03 دی 1399

ویژگی ‎های مهم یک پلتفرم برای آموزش مجازی

به نظر شما ویژگی‌های یک پلتفرم خوب برای آموزش مجازی چیست؟

 آیا پلتفرم منتخب شما برای آموزش مجازی کاربردی است؟

ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا بدانید مناسب‌ترین پلتفرم آموزش مجازی برای آموزشگاه زبان کدام است؟ و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

رابط کاربری راحت

اولین ویژگی یک پلتفرم مناسب، رابط کاربری راحت و آسان است. در آموزشگاه‌های زبان رده‌های سنی مختلفی مشغول به آموزش و یادگیری زبان هستند و آگاهی تمامی آن‌ها از تکنولوژی روز، نامشخص و در سطوح متفاوتی است. بنابراین، استفاده از نرم‌افزارهای پیچیده برای همه امکان‌پذیر نیست. گزینش و انتخاب پلتفرمی با رابط کاربری ساده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا تمامی زبان‌آموزان بتوانند به راحتی در کلاس‌های خود شرکت کنند و از امکانات موجود به خوبی بهره‌مند شوند.

ارتباط با سیستم مالی و ثبت نام

در این مرحله اگر پلتفرم انتخاب شده توسط شما ارتباط مناسبی با بخش مالی و ثبت‌نام نداشته باشد، نمی‌توانید اموری از قبیل تفکیک بدهکاران، افراد ثبت‌نام نشده، ثبت‌نام آنلاین زبان‌آموزان و پرداخت شهریه را به درستی مدیریت کنید. در نتیجه هر بار لازم است کارهای طاقت‌فرسا را به صورت دستی پیگیری کنید. کافی است که تعداد زبان‌آموزان شما از حدود معینی افزایش یابد تا در انجام امور ذکر شده ضرورت وجود یک پلتفرم و سیستم یکپارچه را به خوبی احساس کنید.

بنابر آنچه گفته شد، سیستمی را که انتخاب می‌کنید باید با سیستم مالی و ثبت‌نام آموزشگاه هماهنگی لازم را داشته باشد تا به آسانی کلیه امور را به طور اتوماتیک و هوشمندانه مدیریت کنید.

ارتباط قبل و بعد از کلاس با زبان آموزان

برقراری ارتباط اساتید با زبان‎‌آموزان و حفظ آن در زمان‌های قبل و بعد از کلاس‌های آنلاین، از امور قابل تأمل آموزش آنلاین است. پلتفرم کاربردی شما باید توانایی برقراری ارتباطی قدرتمند و حفظ آن را داشته باشد چراکه شما زبان‌آموزان را همانند کلاس‌های حضوری در اختیار ندارید تا به راحتی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. اساتید در سیستم هوشمند لیمس می‌توانند ارتباطات خود را به شکل زیر مدیریت کنند: 

  1. ارسال لینک عضویت در کلاس مدنظر
  2. ارسال تکالیف پس از اتمام کلاس
  3. دریافت تکالیف
  4. اطلاع‌رسانی و ارسال وضعیت آموزشی به والدین
  5. و...

بدیهی است که آموزش بدون ارتباط بی معناست و ارتباطی دو طرفه، عاطفی و محترمانه بین اساتید و زبان‌آموزان برقرار است. مرز برقراری این ارتباط حتی در کلاس مجازی اهمیت دو چندان پیدا می‌کند، زیرا امکان وابستگی آموزشی زبان‌آموز و انتقال به سایر آموزشگاه‌ها به وجود می‌آید. از طرفی دیگر، از مسئله‌ی ایمن‌سازی ارتباط طرفین (هم استاد و هم زبان‌آموز) در کلاس آنلاین نباید غافل شد؛ چون حفظ حریم خصوصی و عدم دسترسی به اطلاعات شخصی مثل شماره تلفن همراه و... برای اساتید از اهمیت بالایی برخوردار است. عکس این قضیه برای زبان‌آموزان نیز صدق می‌کند. پس به خاطر داشته باشید وجود ضعف امنیتی اطلاعات در کلاس مجازی مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که ضرر آن متوجه تمام افراد مؤسسه شما خواهد شد!

بنابراین، پلتفرمی که انتخاب می‌کنید باید شرایط ویژه و مختلفی را جهت پشتیبانی از موسسه یا آموزشگاه شما دارا باشد.

برگزاری آزمون آنلاین

برگزاری آزمون آنلاین یکی از مهم‌ترین ملاک‎‌های انتخاب پلتفرم مناسب است. هنگامی که کلاس‌ها به صورت غیرحضوری برگزار می‌شوند، بررسی وضعیت آموزشی به صورت آنلاین یکی از امکانات ضروری و لازم مدیران و اساتید است. بنابراین، در این مرحله وجود آزمون‌های آنلاین از امکانات مهم پلتفرم انتخابی شماست تا شما بتوانید زبان‌آموزان را به مراحل بالاتر هدایت کرده یا زبان‌آموزان ضعیف را شناسایی و کنترل کنید.

انتخاب سرور مناسب

با رعایت نکات مطرح شده شما نیمی از مسیر آموزش مجازی را به درستی پیموده‌اید. برای طی کردن ادامه مسیر که شامل مباحث سرور و مسائل فنی است، پلتفرم شما بایستی ویژگی‌های مختلفی را داشته باشد تا ارتباطات شما به خوبی برقرار شود.

سرور نقش مهمی در ارتباطات سریع و باکیفیت میان شما و زبان‌آموزان ایفا می‌کند. هر‌چه سرور شما ویژگی‌های بهتر و بیشتری متناسب با کار آموزش مجازی داشته باشد، تعامل و ارتباطی با کیفیت‌ را تجربه خواهید کرد. نکته اصلی زمان انتخاب سرور، مشورت با متخصصان این حوزه است تا بتوانید ویژگی‌های آن را متناسب با آموزش مجازی آموزشگاه خود مدیریت کنید.

باتوجه به تعداد زبان‌آموزان آموزشگاه شما، مجموعه‌ای از ویژگی‌های سخت‌افزاری برای سرور درنظر گرفته می‌شود. پس اگر می‌خواهید در ساعات شلوغی مثل 6 عصر که ساعت اوج برگزاری کلاس‌های آنلاین است با قطعی مواجه نشوید، باید سروری را به صورت تخصصی برای خود انتخاب و براساس آن کلاس‌های خود را برنامه‌ریزی کنید.

علاوه‌بر آنچه گفته شد، کشور عزیز ما ایران با مشکلاتی در حوزه اینترنت روبه‌رو است. گاهی اوقات ممکن است به سبب مشکلاتی نظیر: فیلترینگ یا هر علت دیگری اینترنت خارج از کشور قطع شده و کلاس‌های شما را با مشکل مواجه سازد. برای کاهش مشکلات موجود در زمینه اینترنت، پیشنهاد ما انتخاب سرورهای داخلی است. باعث خرسندی است که وجود دیتاسنترهای داخلی با سرعت بسیار بالا امکان برگزاری آموزش مجازی باکیفیتی را برای شما فراهم کرده است. به عبارتی، شما با انتخاب دیتاسنترهای داخلی می‌توانید کلاس‌های خود را با اینترانت داخلی برگزار کنید. به همین دلیل سرور داخلی یکی از فاکتورهای مهم انتخاب پلتفرم آموزشی است.

سخن پایانی

تمامی نکات مطرح شده بدنه و ارکان آموزش مجازی باکیفیت را تشکیل می‌دهند و اگر یکی از این اجزاء به درستی کار خود را انجام ندهد، تمامی سیستم با مسائل و مشکلات جدی روبه‌رو خواهد شد. پس توجه داشته باشید که در زمان برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری جهت انتخاب پلتفرم مناسب آموزشی تمامی موارد ذکر شده را مدنظر داشته باشید. 

لیمس با در نظر گرفتن تمامی ارکان و پایه‌های آموزش مجازی، امکان برگزاری کلاس‎های آنلاین در دو پلتفرم متفاوت BigBlueButton و Adobe Connect را فراهم کرده است. شما می‌توانید باتوجه به نیاز اساتید و کاربران به انتخاب خود در دو فضای مجزا کلاس‌های مورد نیاز آموزشگاه را برگزار کنید. برای آشنایی بیشتر با این دو فضای متفاوت مقاله‌ی «ادوبی کانکت و بیگ‌بلوباتن در کنار هم – دو پلتفرم با پرداخت یک هزینه» را مطالعه فرمایید.

نظرات

تیم لیمس

شما می توانید برای ارتباط با واحد فروش لیمس با شماره های زیر تماس بگیرید:

0902-324-1386031-91091022

اگر در مورد خرید لیمس نیاز به مشاوره دارید، اطلاعاتتون رو وارد کنید تا با شما تماس بگیریم: