جدیدترین ویدئو های آموزشی لیمس

سیستم مدیریت یادگیری یا LMS چیست؟ مزایا و ویژگی ها
15 خرداد 1401

سیستم مدیریت یادگیری یا LMS چیست؟ مزایا و ویژگی ها

سیستم مدیریت آموزش (LMS)

برای ارائه دوره‌های آموزش الکترونیکی، شرکت‌ها و موسسه‌های آموزشی به یک سیستم مدیریت یادگیری lms نیاز دارند. اما این سیستم چیست و چه مزایایی دارد؟ قبل از اینکه وارد بحث lms شویم لازم است با مفهوم آموزش مجازی آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: آموزش مجازی (Virtual Learning) چیست؟

 

فهرست مطالب: 

سیستم مدیریت یادگیری یا LMS چیست؟

امکانات مهم سامانه  سیستم مدیریت یادگیری lms

مزایای داشتن سیستم مدیریت یادگیری برای آموزشگاه ها و زبان‌آموزان

مدیریت آموزشگاه زبان با لیمس

امکانات نرم‌افزار مدیریت لیمس برای مدیران

امکانات نرم‌افزار مدیریت لیمس برای اساتید

امکانات نرم‌افزار مدیریت لیمس برای زبان‌آموزان

سیستم مدیریت یادگیری یا LMS چیست؟

LMS مخفف عبارت learning management system است و در فارسی به آن سیستم مدیریت یادگیری گفته می‌شود. شاید در نگاه اول نتوان به‌راحتی به معنای این کلمه و هدفی که در پشت آن است پی برد. اما نگران نباشید با خواندن این مقاله به مقدار زیادی با زوایای پنهان این عبارت آشنا می‌شوید.

LMS در واقع یک نرم‌افزار کاربردی یا یک فناوری مبتنی‌بر وب است. از این سیستم برای برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی یک فرایند آموزشی بخصوص استفاده می‌شود. سیستم lms در آموزش الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سامانه مدیریت یادگیری lms

به‌طور معمول انتظاری که باید از یک سامانه آموزش مجازی lms داشته باشید این است که بتوانید به کمک این سیستم یک محتوا ایجاد و ارائه کنید؛ روی مشارکت زبان‌آموزان نظارت داشته باشید و عملکرد آن‌ها را ارزیابی کنید. LMSها همچنین ممکن است بتوانند امکاناتی برای ایجاد تعامل بین افراد فراهم کنند؛ امکاناتی مثل کنفرانس‌های ویدئویی(Video conferencing) و تالارهای گفتگو (Forums).

همچنین با کمک این سیستم می‌توان عملیات ثبت‌نام را انجام داد؛ دسترسی کاربران را مدیریت کرد؛ تقویم آموزشی را مشاهده کرد و از امکاناتی مثل ارسال هشدار و اعلان برای کارهای مختلف استفاده کرد. این سیستم می‌تواند بسیاری از کارها را به‌صورت خودکار انجام دهد. بسیاری از این سیستم‌ها حتی از طریق تلفن همراه هم در دسترس هستند.

مشاغل مختلف در هر سایزی می‌توانند از سیستم مدیریت یادگیری lms استفاده کنند؛ فرقی نمی‌کند این مشاغل بزرگ باشند، متوسط باشند یا حتی کوچک باشند؛ در هر صورت این سیستم می‌تواند به افزایش کارایی آن‌ها کمک کند. برای مثال سازمان‌های دولتی، موسسات آموزشی سنتی، موسسات آنلاین و... همه جزو گزینه‌های مناسب برای استفاده از این نرم‌افزار هستند.

این سیستم روش‌های آموزشی سنتی را بهبود می‌بخشد و در صرفه‌جویی زمان و هزینه موثر است. هدف نهایی استفاده از این سیستم این است که درآمد شما افزایش پیدا کند.

امکانات مهم سامانه  سیستم مدیریت یادگیری lms

تا این قسمت از مقاله یک تعریف کلی از سیستم lms ارائه دادیم. بعد از این می‌خواهیم شما را بیشتر با این سیستم یادگیری آشنا کنیم. این سیستم می‌تواند امکانات مختلفی برای شما فراهم کند. از جمله:

 • ایجاد دوره آموزشی

یکی از مهم‌ترین امکاناتی که LMS دارد امکان ایجاد دوره‌های آموزشی است. در برخی از LMS‌ها باید محتوای آموزشی را در یک سیستم دیگر بسازید و سپس آن را به برنامه وارد کنید. پیداکردن یک LMS که شامل ویژگی ایجاد دوره باشد، به ساده‌سازی فرایند شما کمک می‌کند.

 • مدیریت کاربران در lms

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک سامانه آموزش مجازی lms باید داشته باشد این است که بتوانید به کمک آن کاربران را مدیریت کنید. شما باید بتوانید فراگیران را ثبت‌نام کنید؛ آزمون بگیرید؛ به زبان‌آموزان نمره بدهید؛ هزینه‌ها را مدیریت کنید و روی دسترسی افراد برای مشاهده محتواهای مختلف نظارت داشته باشید. یک LMS خوب به شما کمک می‌کند کارهای تکراری را اتوماتیک کنید تا فرایند کار برای شما راحت‌تر شود.

 • ارزیابی فرایند زبان‌آموزان

شما باید بتوانید به کمک LMS فرایند یادگیری زبان‌آموزان را کنترل و ارزیابی کنید. برای مثال شما باید قادر باشید به کمک این سیستم بررسی کنید که آیا زبان‌آموزان شما تکالیف خود را انجام داده‌اند یا خیر؟

شما با کمک LMS می‌توانید به‌صورت خودکار و سریع به آمار ثبت‌نام، سوابق حضور دانش‌آموز، نمرات او و... دسترسی داشته باشید.

 • دریافت گزارش های مختلف

شما می‌توانید از سامانه آموزشی lms گزارش‌های مختلفی به دست آورید. برای مثال می‌توانید بفهمید که کدام قسمت از روند آموزشی شما عملکرد خوبی داشته است و کدام قسمت به توجه بیشتری نیاز دارد؟ یک LMS خوب فقط زبان‌آموزان را ارزیابی نمی‌کند؛ بلکه کل سیستم آموزشی را می سنجد. با استفاده از این ویژگی می‌توانید به نمودارها و گزارش‌های مختلفی دسترسی داشته باشید.

 • استفاده از انواع فرمت آموزشی

با استفاده از LMS می‌توانید انواع فرمت‌های آموزشی را به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید از فایل‌های مختلفی مثل عکس، متن، ویدئو، صدا و... برای ایجاد یک آموزش کامل‌تر استفاده کنید.

 • تشکیل دوره آفلاین در lms

اگرچه برگزاری کلاس‌های مجازی همزمان، مزایای زیادی دارند اما بسیاری از افراد دنبال آموزش آفلاین هستند. شما می‌توانید از سیستم مدیریت یادگیری استفاده کنید تا در کنار برگزاری دوره‌های آنلاین، دوره‌های آفلاین را هم پشتیبانی ‌کنید.

 • آشنایی با نظرات مختلف

در یک سامانه آموزشی lms خوب باید افراد مختلف از جمله زبان‌آموزان و استادان امکان نظردهی داشته باشند. این بازخوردها باعث می‌شود روند کلی کار شما بهبود پیدا کند.

 • استفاده از هوش مصنوعی(ai) در lms

هوش مصنوعی در یک LMS باعث شخصی‌سازی‌شدن تجربه یادگیری زبان‌آموزان می‌شود. هوش مصنوعی می‌تواند براساس دوره‌هایی که کاربر گذرانده است، دوره‌های جدیدی را به او پیشنهاد دهد و این کار می‌تواند برای کاربران جالب و مفید باشد.

lms چیست

مزایای داشتن سیستم مدیریت یادگیری برای آموزشگاه ها و زبان‌آموزان

سیستم‌های مدیریت یادگیری صرف نظر از این که کدام سازمان از آن استفاده می‌کند، مزایای زیادی دارد. به‌طور کلی می‌توان مزایایی را که آموزش مجازی دارد به LMS هم نسبت داد. شما در مقاله‌های ضرورت و اهمیت آموزش مجازی و مزایا و معایب آموزش مجازی می‌توانید مطالب زیادی در این زمینه بخوانید؛ در ادامه با برخی از مزایای استفاده از LMS آشنا می‌شوید.

1- قابلیت استفاده در چند پلتفرم(multiplatform)

شما به کمک این سیستم می‌توانید به جای این که محتوای آموزشی خود را در دستگاه‌های مختلف پخش کنید در یک مکان ذخیره کنید. این مسئله خطر از دست‌دادن اطلاعات مهم را کم می‌کند.

2- تعامل بیشتر در کلاس

یک سامانه آموزشی lms به شما اجازه می‌دهد به راحتی از عناصر تعاملی استفاده کنید و به این ترتیب آموزش بهتری ارائه دهید. گیمیفیکشن، تالارهای گفتگو و... از جمله امکاناتی هستند که باعث می‌شود یک LMS محیط تعاملی‌تری را برای کلاس مجازی ایجاد کند.

3- گزارش و داده های ارزشمند

شما ممکن است فکر کنید هزینه‌کردن برای سیستم مدیریت یادگیری lms ولخرجی‌ است؛ ولی زمانی که بفهمید این سیستم چه داده‌های ارزشمندی را می‌تواند در اختیار شما قرار دهد، احتمالا از این فکرتان پشیمان می‌شوید. گزارش‌ها و آمارهای LMS از ارزش زیادی برخوردار هستند.

بهترین سیستم مدیریت یادگیری به شما این امکان را می‌دهد که پیشرفت و عملکرد زبان‌آموزان را ردیابی کنید و اطمینان حاصل کنید که عملکرد آن‌ها بهبود پیدا می‌کند.

برای مثال، اگر متوجه شدید که بسیاری از فراگیران آنلاین شما در طول یک درس با مشکلی مواجه هستند، می‌توانید محتوای آموزش الکترونیکی را ارزیابی کنید و در صورت لزوم تغییراتی را اعمال کنید.

4- تغییرات درسی آسان در سامانه lms

اگر می‌خواهید اطلاعات جدیدی به دوره‌های آموزشی آنلاین خود اضافه کنید یا تغییراتی ایجاد کنید، به‌راحتی می‌توانید وارد این سیستم شوید و تغییرات را اعمال کنید. زبان‌آموزان خیلی سریع می‌توانند به این تغییرات دسترسی داشته باشند. در حالی که در آموزش سنتی شما مجبور هستید برای هر دانش‌آموز به‌صورت جداگانه جزوه‌های جدید را ارسال کنید؛ چراکه مطالب نوشتاری در هر تغییر جدید باید از ابتدا طراحی و ارائه شوند.

مزایای lms

5- انعطاف پذیری سامانه آموزشی lms

فرقی نمی‌کند زبان‌آموزان شما کجا هستند؛ سامانه یادگیری  lms این امکان را برای شما فراهم می‌کند که کلاس درس خود را با کیفیت ثابت به افراد مختلفی در سراسر جهان ارائه کنید. محدودیت‌های جغرافیایی یک مانع رایج برای آموزش سنتی‌ است. این مانع در آموزش آنلاین وجود ندارد.

6- مناسب برای کسب و کار و مراکز آموزشی

فرقی نمی‌کند شما یک شرکت خصوصی باشید که می‌خواهید مطالب تخصصی به کارمندان ارائه بدهید یا یک موسسه آموزشی هستید که آموزش‌های عمومی ارائه می‌کنید؛ یا شاید هم کسب‌وکاری هستید که می‌خواهید به مشتریان‌تان آموزش دهید؛ در هر صورت این سیستم می‌تواند جوابگوی نیاز شما باشد.

7- صرفه جویی در هزینه و زمان

به دلیل این که برای حضور در کلاس حضوری باید رفت‌وآمد کرد، هزینه‌هایی را نیز باید برای آن در نظر گرفت. استفاده از سامانه آموزشی lms از این هزینه‌ها می‌کاهد. همچنین دقیقا به همین دلیل استفاده از LMS باعث می‌شود تا در زمان نیز صرفه‌جویی شود.

سامانه lms حتی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های آموزشگاه‌ها نیز می‌شود؛ زیرا آموزشگاه‌ها دیگر مجبور نیستند هزینه اجاره سایت‌های آموزش آنلاین یا هزینه‌های سفر مربیان را بدهند. همچنین با یک بار آپلودکردن منابع آموزشی در سامانه یادگیری lms می‌توانند بارها و بارها از آن کسب درآمد کنند.

8- اولویت بندی کارها برای زبان‌آموزان

فراگیران می‌توانند آموزش‌ها را در زمان مورد نظر خود یاد بگیرند و با سرعتی که دوست دارند این کار را انجام دهند. با استفاده از یک سیستم lms فراگیران می‌توانند به جای آن که آموزش‌ها را در یک مکان یا زمان خاص داشته باشند، در زمان‌هایی که فرصت دارند و در هر جایی که دوست دارند با استفاده از یک پلتفرم LMS موبایلی، از دیدن آموزش‌ها لذت ببرند.

9- دسترسی نامحدود به مطالب و منابع

هنگامی که مطالب دوره آموزش الکترونیکی خود را در سیستم مدیریت یادگیری lms آپلود و آن‌ها را منتشر کردید، مخاطبان شما دسترسی نامحدودی به اطلاعات مورد نیاز خود خواهند داشت. حتی کسانی که در راه هستند نیز می‌توانند از طریق موبایل‌های خود وارد پلتفرم آموزش الکترونیکی شوند.

مدیریت آموزشگاه زبان با لیمس

لیمس یک نرم‌افزار مدیریت آموزشگاه زبان است که امکانات بسیار زیادی را برای شما فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید آموزش مجازی خود را شروع کنید و در کنار آن بتوانید آموزشگاه خود را نیز مدیریت کنید، لیمس می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه با برخی از امکانات این نرم‌افزار آشنا می‌شوید.

امکانات نرم‌افزار مدیریت لیمس برای مدیران

برخی از امکاناتی که لیمس در اختیار مدیران قرار می‌دهد، به شرح زیر است:

 • مدیران می‌توانند از موجودی صندوق به‌طور لحظه‌ای آگاه شوند.
 • به گزارش‌های مختلفی دسترسی دارند؛ مثل گزارشی از دلایل ریزش زبان‌آموزان، میزان تاثیری که تبلیغات داشت، زبان‌آموزان وفادار، عملکرد پرسنل، بدهکاران، ریزش اساتید، گزارش درآمد و... .
 • ساعت کاری پرسنل را تعریف می‌کنند.
 • با زبان‌آموزان، پرسنل و اساتید به‌صورت آنلاین گفتگو می‌کنند.
 • سطح دسترسی هر نوع کاربری را تعیین می‌کنند.
 • جزئیات فعالیت کاربران را در سیستم ثبت می‌کنند.
 • موجودی کالا و فاکتور خرید و فروش را مشاهده می‌کنند.
 • به کارتابل پرسنل دسترسی دارند.
 • جلسات حضوری و آنلاین  را در تقویم آموزشی تعریف و مدیریت می کنند.
 • با استفاده از کالرآیدی به مدیریت تماس‌ها می‌پردازند و تمام تماس‌های ورودی و خروجی را ضبط می‌کنند. بیشتر بخوانید : کالر آیدی چیست؟
 • فیش حقوقی اساتید و پرسنل به‌صورت خودکار صادر می‌شود.
 • ورود و خروج پرسنل با اتصال به دستگاه حضور‌و‌غیاب ثبت می‌شود.
 • امکان ارسال پیامک بدون مسدودی به همه مخاطبان فراهم است.
 • پورتال کاربران بدهکار به‌صورت خودکار مسدود می‌شود.

امکانات نرم‌افزار مدیریت لیمس برای اساتید

برخی از امکانات نرم‌افزار لیمس برای اساتید به شرح زیر است:

 • ثبت حضور و غیاب به آن‌ها یادآوری می‌شود.
 • می‌توانند به‌صورت آنلاین حضور و غیاب زبان‌آموزان را ثبت کنند.
 • به‌صورت آنلاین تکالیف را تصحیح و نمرات را ثبت می‌کنند.
 • به تفکیک مهارت‌ها، نمره می‌دهند.
 • این امکان برای‌شان فراهم است تا تکالیفی با فرمت‌های مختلف مثل صوت، ویدئو، متن و عکس برای زبان‌آموزان تعیین کنند.
 • نمرات ثبت‌نشده به آن‌ها یادآوری می‌شود.
 • به برنامه هفتگی و تقویم آموزشی دسترسی دارند.
 • به سوابق تدریس دسترسی دارند.
 • آزمون‌ها را به شکل آنلاین تصحیح می‌کنند.
 • فیش حقوقی خود را با جزئیات مشاهده می‌کنند و به تاریخچه وضعیت مالی دسترسی دارند.
 • فایل‌های آموزشی را برای زبان‌آموزان بارگزاری می‌کنند.
 • از اخبار آموزشگاه اطلاع دارند.

امکانات نرم‌افزار مدیریت لیمس برای زبان‌آموزان

برخی از امکانات نرم‌افزار مدیریت لیمس برای زبان‌آموزان به شرح زیر است:

 • به‌صورت آنلاین برای آزمون تعیین سطح خود نوبت می‌گیرند.
 • به صورت شفاهی و آنلاین تعیین سطح می‌شوند.
 • فرایند ثبت‌نام را کاملا آنلاین طی می‌کنند.
 • وضعیت مالی خود را در سامانه چک می‌کنند.
 • شهریه‌ها  را آنلاین پرداخت می‌کنند.
 • در صورت داشتن بدهی، هشدارهای لازم را دریافت می‌کنند.
 • به تاریخچه پرداختی‌های خود دسترسی دارند.
 • می‌توانند تکالیف خود را بارگزاری کنند.
 • نمرات و تقویم آموزشی را مشاهده می‌کنند.
 • اطلاع رسانی‌های لازم درباره آغاز و پایان کلاس یا تغییرات کلاسی را دریافت می‌کنند.
 • نمودار رشد یا افت خود را می‌بینند.
 • زمان آزمون‌ها به آن‌ها یادآوری می‌شود.
 • آزمون‌ها را به‌صورت آنلاین پشت سر می‌گذارند.
 • امکان ثبت‌نام در دوره‌های آفلاین را دارند.
 • می‌توانند در نظرسنجی شرکت کنند.
 • می‌توانند بدون نیاز به هیچ پیام‌رسانی با اساتید و پرسنل گفتگو کنند.

نرم افزار مدیریت آموزشگاه زبان لیمسپ

جمع‌بندی

پیشرفت‌های جدیدی که در حوزه فناوری‌های مربوط به آموزش صورت گرفته است باعث شده است که فضای آموزش الکترونیک متحول شود. به‌طور کلی با استفاده از سیستم مدیریت یادگیری lms می‌توان دوره‌های آموزشی ارائه کرد؛ بسیاری از کارها را به‌صورت اتوماتیک انجام داد و فرایند کار را مدیریت کرد. به کمک این سیستم می‌توان دوره‌های مختلف آنلاین را به صورت همزمان یا ناهمزمان برگزار کرد.

اگر بخواهیم مزایای سیستم lms را برای آموزشگاه‌ها خلاصه کنیم به موارد زیر می رسیم:

 • هزینه‌های توسعه و یادگیری کاهش می‌یابد.
 • با استفاده از هوش مصنوعی، در زمان صرفه‌جویی می‌شود.
 • می‌توان پیشرفت زبان‌آموزان را بررسی کرد.

مزایای سامانه lms برای زبان‌آموزان به شرح زیر است:

 • به کمک یک آموزش مجازی به افزایش دانش و مهارت خود می‌پردازند.
 • رفت‌و‌آمد حذف می‌شود و افراد می‌توانند از راه دور در یک کلاس مجازی حضور پیدا کنند.
 • هزینه‌ها به دلیل حذف نیاز به مربی در کلاس‌های آفلاین و حذف هزینه‌ها برای رفت‌وآمد کاهش پیدا می‌کند.
 • کارایی زبان‌آموزان را افزایش می‌دهد.

شما با سیستم lms این توانایی‌ها را خواهید داشت:

 • توانایی نظارت بر عملکرد و پیشرفت کاربر
 • افزایش دسترسی به آموزش مجازی بدون محدودیتهای جغرافیایی
 • توانایی شخصی‌سازی آموزش آنلاین
 • توانایی به‌روزرسانی آسان و کارآمد فعالیت‌های آموزش الکترونیکی
 • اطمینان از توزیع موثر آموزش و مطالب آموزشی
 • استفاده از اتوماسیون که به کاربران اجازه می‌دهد کارهای خسته کننده و تکراری مانند ثبت نام کاربر و توزیع گواهینامه را انجام ندهند و بر فعالیت‌های مهم‌تر تمرکز کنند.
 • در نهایت یادگیری متمرکز یکی دیگر از مزایای مهم سامانه آموزشی  lmsاست.

با وجود چنین مزایایی و آنچه که در طول مقاله گفته شد استفاده از یک سیستم lms خوب می‌تواند هم برای آموزشگاه‌ها و هم برای زبان‌آموزان مفید باشد. سیستم‌های مدیریت یادگیری بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند طراحی و توسعه آموزش الکترونیکی هستند، بخصوص اگر مخاطبان زیادی داشته باشید و مطالب زیادی برای ارائه داشته باشید. در نتیجه به هیچ عنوان استفاده از یک سیستم مدیریت یادگیری lms را پشت گوش نیندازید.

منابع

نظرات

تیم لیمس

شما می توانید برای ارتباط با واحد فروش لیمس با شماره های زیر تماس بگیرید:

0902-324-1386031-91091022

اگر در مورد خرید لیمس نیاز به مشاوره دارید، اطلاعاتتون رو وارد کنید تا با شما تماس بگیریم: