جدیدترین ویدئو های آموزشی لیمس

خبر  جدید حوزه تکنولوژی!  کاربردی ترین ویرایش بیگ بلو باتن منتشر شد...
13 مرداد 1400

خبر جدید حوزه تکنولوژی! کاربردی ترین ویرایش بیگ بلو باتن منتشر شد...

"BigBlueButton" نام یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین پلتفرم‌های آموزشی است که در سطح بین‌الملی اجرا می‌شود و افراد مرتبط با آموزش از امکانات و فرصت‌های آموزشی بی‌نظیر آن بهره می‌گیرند.

 ایدۀ اولیۀ ساخت پلتفرم BigBlueButton"" به کلاس‌های درسی مدرسه بازمی‌گردد و معلمان، نقش اصلی را در پیشرفت و توسعۀ آن داشته‌اند. شعارِ گردانندگان این پلتفرمِ جهانی که مبتنی بر وب کنفرانس هست و امروزه در 65 زبان، قابل استفاده است، "آموزش آسان" می‌باشد. توسعه‌دهندگان BigBlueButton"" معتقدند که با تسهیل آموزش، نتایج دانش‌آموزان بهبود خواهد یافت.

آغاز این پلتفرم جهانی به سال 2007 و کلید خوردن پروژه‌ای در دانشگاه "کارلتون" بازمی‌گردد. هدف از این پروژه، ایجاد یک بنیاد مستقلِ غیرانتفاعی با هدف توسعۀ آموزش در آینده بوده است و به مرور و در راستای تحقق بخشیدن به این هدف، به امکانات این پلتفرم افزوده شد.

سال 2020 و 2021 میلادی به دلیل شیوع ویروس "کووید 19"، در سیستم‌های آموزشی مجازی جهش ناگهانی و قابل توجه رخ داد و به همین خاطر این سال، سال کنفرانس ویدیویی نامیده شد.

 از عمده‌ترین مشکلات معطوف به آموزش مجازی و نرم‌افزارهای وابسته به آن، محدودیت‌هایی نظیر دسترسی  محدود به وب‌کم، چت کردن یا مسائل مربوط به صدا و صوت است. اما "بیگ بلو باتن" که به اختصار "BBB" نیز نامیده می‌شود، توانسته تمامی این محدودیت‌ها را به حداقل برساند و بسیاری از مشکلات را رفع کند.

یکی از ویژگی‌های بسیار مثبت این پلتفرم، منبع‌باز بودن آن است. نرم‌افزارهای منبع‌باز به نرم‌افزارهایی گفته می‌شود که به منظور استفاده شخصی یا حتی تجاری رایگان است و بدون دریافت پول، امکانات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. "بیگ بلو باتن" از بسیاری از جهات نسبت به نرم‌افزارهای رقیب جلوتر است. بر فرض مثال، هزینه استفاده از نرم‌افزار "Zoom" بسیار زیاد است و یا امنیت "بیگ بلو باتن" نسبت به نرم‌افزار "Jitsi" بسیار بالاتر است.

***

تیم لیمس در سال‌های گذشته همواره کوشیده با توجه به نیازهای آموزشگاه‌ها و مخاطبان خویش، نرم‌افزار BigBlueButton"" را اختصاصی‌سازی نماید و امکانات جذابی به این نرم‌افزار اضافه کند. در روزهای اخیر نسخه جدیدی از اصلاحات تیم نرم‌افزاری لیمس روی BigBlueButton""  منتشر شده است  که ما در این مقاله کوشیده‌ایم به معرفی برخی از این امکانات و ویژگی‌های جذاب اشاره نماییم.

بهترین نسخه بیگ بلو باتن

آموزش مجازی در "بیگ بلو باتن" امکانات بسیاری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که از جمله مهم‌ترین آنان می‌توان به اشتراک گذاری صفحه نمایش، تخته وایت برد، گفتگوی عمومی و خصوصی، اجازه برای ورود به کلاس، ضبط و نمایش، کلاسهایی مجزا برای گفت‌و‌گو، اتاق استراحت و اشتراک گذاری فایل اشاره کرد. اما لیمس در نسخۀ اختصاصی سازی شدۀ این پلتفرم آموزشی امکاناتی را افزوده است که کارآمدی آن را دوصد چندان کرده و به لذت آموختن افزوده است.

همواره یکی از نگرانی‌های دانش‌آموزان، مهارت آموزان و حتی استادان مجازی، دسترسی همیشگی به فایل‌های آموزشی و استفاده راحت و آسان از آن‌هاست. تیم لیمس برای رفع نگرانی کاربران، امکانی را افزوده است که به واسطۀ آن شما فقط یک‌بار، فایل‌ها را برای دوره‌ها و کلاس‌ها بارگذاری کرده و پس از آن، کاربران به طور دائم امکان دسترسی به فایل‌ها را برای کلاس آموزشی خود دارند.

 مشترکان این پلتفرم امکان پخش فایل‌های صوتی و تصویری را در بخش فایل‌های آموزشی دارند و حتی می‌توانند تصاویر و جزوه‌ها و محتواهای مکتوب آموزشی را پیش از شروع کلاس‌های خود پرینت بگیرند که ارتباطشان با یادداشت برداری‌های خطی و نوشتن نکات در کاغذ حفظ شود.

یکی از مهم‌ترین ارکان بهبود آموزش مجازی، حفظ رابطه استاد با شاگردانش است. بخشی از این رابطه به شناخت هویت استاد و شاگرد و کسب دانشی نسبی نسبت به شخصیت یکدیگر است. تیم لیمس به همین منظور امکان به اشتراک‌ گذاری تصاویر پروفایل را فراهم نموده است که به واسطه آن استاد می‌تواند درک مشخص‌تری نسبت به شاگردانش پیدا کند.

از دیگر امکاناتی که تیم لیمس به BigBlueButton""  افزوده است، ارسال گزارش‌جا‌به‌جایی tab یا minimize کردن پنجره browser شاگردان به استاد است. با این امکان، استاد کنترل بهتری بر کیفیت کلاس خواهد داشت و دانش‌آموزان نیز با تمرکز بالاتری در کلاس حضور می‌یابند.

همۀ ما تجربۀ ورود به محیط و اتمسفری را داریم که انرژی اولیه آن سبب می‌شود تا قضاوت‌های بعدی‌مان نیز تحت تاثیر قرار بگیرد. گاهی با شنیدن و دیدن شروعی مناسب مشتاق می‌شویم تا بقیه برنامه را هم دنبال کنیم و گاهی هم از همان دقایق ابتدایی احساس کسالت و بی‌رمقی می‌کنیم.

بهترین نسخه بیگ بلو باتن

این امر اهمیت آغازی مناسب را ثابت می‌کند. به همین علت است که تیم نرم‌افزاری لیمس امکان خوش‌آمد گویی اختصاصی و نمایش آن در محیط کلاس را فراهم کرده است. اساتید می‌توانند از این فرصت جهت مشتاق ساختن شاگردان یا مخاطبان خود استفاده کنند و حتی قوانین کلی و دائمی کلاس‌های خود را نیز با همین امکان جدید، به نمایش بگذارند که احتیاجی به تکرار کلامی و مکرر آن در هر جلسه نباشد.

همچنین تیم لیمس سبب گشته تا موسسات امکان نمایش لوگوی خود را در محیط BigBlueButton"" کسب کنند.

***

آخرین آپدیت "Bigbluebotton"  نسخه 2.3 آن است که امکانات بسیاری به آن افزوده شده است.

قاعده تکرار جزء مهم‌ترین قواعد یادگیری است. گاهی پیش می‌آید که بعد از چند بار شنیدن یک آهنگ به طور ناخودآگاه، واژگانش را به خاطر بسپاریم و یا احساس کنیم که شعارهای تبلیغاتی به عمق حافظه‌مان چسبیده‌اند. تمامی این موارد نشان می‌دهد که تکرار به تثبیت دانسته‌ها و آموختن بیشتر کمک می‌کند.

"بیگ بلو باتن" با آگاهی از این اصل مهم در یادگیری، امکانی را برای مرور بهتر جلسات آموزشی در اختیار کاربران قرار داده است که طی آن کاربران می‌توانند به طور آزادانه بین اسلایدهای نمایش داده شده در جلسات آموزشی، جا‌به‌جا شوند و مطالب مورد نیاز خود را راحت‌تر بیابند.

همچنین این امکان، فرصت جستجو در متون اسلایدها را در اختیار کاربران قرار داده است. از دیگر ویژگی‌های قابل توجه این بستر آموزشی، مشاهده همزمان اسلایدهای آموزشی و تصاویر وب کم‌ها نیز می‌باشد که سبب می‌شود تا مخاطبان بتوانند متمرکزتر کلاس‌های خود را دنبال کرده و از تلاش مضاعف برای دنبال کردن همزمان مطالب محتواهای آموزشی و تصاویر وب کم‌ها رنج نبرند. در ویرایش جدید "بیگ بلو باتن" امکان مشاهده یادداشت‌های اشتراکی و چت‌های کاربران نیز افزوده شده است. همچنین مشترکین می‌توانند سرعت پخش ویدیو را هم تغییر دهند.

***

تعامل میان استاد و شاگرد از مهم‌ترین عوامل بهبود سطح کیفی کلاس‌های آموزشی است. زبان‌آموزان باید بتوانند مثل کلاس‌های حضوری به طور مداوم با استاد خود ارتباط گرفته و سوال بپرسند و بازخورد دریافت کنند. تیم لیمس در بخش تدریس به اینجای کار هم اندیشیده و امکان سوال پرسیدن را بسیار ساده در اختیار زبان‌آموزان قرارداده است.

زبان‌آموز می‌تواند تنها با کلیک بر روی علامت دست، استاد خود را متوجه آن کند که پرسشی دارد یا مسئله‌ای برای پرسش مطرح شده است. استاد با دریافت پیغامی در گوشه صفحه متوجه درخواست دانش‌آموز و بالا رفتن دست شاگرد خود خواهد شد و می‌تواند این درخواست را کنترل و یا مدیریت کند. استاد می‌تواند یک دست یا تمامی دست‌ها را پایین آورده و تعامل دانش‌آموزان در کلاس را افزایش دهد.

یکی دیگر از استرس‌ها و نگرانی‌های دانش آموزان، سرعت اینترنت و یا دسترسی سریع و آسان به کلاس‌های مجازی است. وضعیت اینترنت هرشخص در نسخه ویرایش شدۀ "BBB" در گوشه بالا برای خود آن شخص به نمایش گذاشته می‌شود و در صورت بروز اختلال اینترنتی و یا سرعت نامطلوب به کاربر هشدار داده می‌شود که در صورت نیاز با خاموش کردن میکروفون و یا وب کم، بتواند کیفیت و سرعت را بهبود بخشد.

همانند پلتفرم معروف و مطرح "Adobe connect" ، در "BBB" نیز اساتید امکان رصد ساعت ورود و خروج شاگردان و سرعت اینترنت هرکدام را دارند. همچنین برای حفظ کیفیت کلاس می‌توانند تا دسترسی افراد به وب کم و دوربین را قطع کرده و قابلیت "Desktop sharing"  را نیز متوقف کنند.

در تب مرورگر کروم امکان به اشتراک گذاشتن صدا همزمان با صفحه نمایش نیز وجود دارد. بر فرض مثال اگر در مرورگر کروم مشغول به اشتراک گذاشتن ویدیویی از Aparat  و یا Youtube  باشید، می‌توانید صدای آن را نیز در کلاس پخش کنید.

بسیاری از دانش‌آموزان گفته‌اند که عدم دسترسی به دیدن چهره استاد خود هنگام تدریس، تمرکز آنان را کاهش داده و سبب شده تا نتوانند به اندازه کلاس‌های حضوری با دروس تدریس شده ارتباط برقرار کنند؛ اما یکی از جالب‌ترین امکانات افزوده شده در ویرایش جدید، امکان در دسترس بودن وب کم استاد همزمان با تدریس و به نمایش درآمدن فایل ارائه و تدریس است. این امکان احساس فاصله را از بین می‌برد و دانش‌آموزان را به اساتید نزدیک‌تر می‌کند.

همچنین اساتید در این نسخه از نرم‌افزار، نیاز ندارند تا پایان فرایند آپلود فایل‌های خود صبر کنند. آنان می‌توانند پس از شروع فرایند آپلود فایل به محیط کلاس بازگشته و روند طبیعی تدریس را دنبال کنند و فایل هم پس از اتمام آپلود به طور خودکار در صفحه کلاس به نمایش درخواهد آمد. همچنین استاد فرصت جابه‌جایی سریع میان فایل‌های آپلود شده را دارد که این از زمان‌های غیرمفید کلاس خواهد کاست.

اساتید می‌توانند پاسخ پرسش‌های خود را علاوه بر قابلیت صوتی، به صورت نوشتاری و متنی هم از زبان‌آموزان دریافت کنند. همچنین نتایج نظرسنجی‌های کلاسی در قسمت چت اعلام می‌شود و همه می‌توانند آن‌را ببینند. از دیگر فرصت‌های بسیار جالب توجه برای اساتید، طبق اذعان ایشان، فرصت تخصیص تخته کلاسی به یک یا چند زبان‌آموز و سلب این دسترسی در صورت تمایل است. همچنین اساتید می‌توانند زبان‌آموزان را به طور تصادفی انتخاب کرده و برای پرسش‌های کلاسی یا فعالیت‌ها برگزینند.

در "BBB" ویرایش جدید، کاربران امکان این را دارند که بدون بازیابی و رفرش صفحه، میکروفون و بلندگوی خود را تغییر دهند. سرعت "بیگ بلو باتن" در آخرین نسخه اصلاح شده آن افزایش چشمگیری را داشته که روند ورود به کلاس، آماده شدن فایل‌های ضبط شده و سرعت انتقال و آپلود فایل‌ها را بهبود بخشیده است.

***

در جهان کنونی که ارتباط فرامرزی و وابسته به تکنولوژِی جز عناصر حیاتی و لازم آن محسوب می‌شود، نیاز است تا همواره خود را در راستای ارتقا توانایی‌هایمان به چالش بکشیم. ما در تیم لیمس کوشیده‌ایم تا این چالش را به صورت هر روزه برای خودمان تعریف کنیم و نتیجه آن را که بهبود نرم‌افزار لیمس و نرم‌افزارهای آموزش مجازی هستند را در اختیار آموزشگاه‌ها و اساتید و زبان‌آموزان عزیز قرار دهیم.

ما در تیم لیمس با نگاه به نخستین شعار پلتفرم "بیگ بلو باتن" کوشیده‌ایم تا آموزش را آسان کرده و با بهترین امکانات در اختیار همگان قرار دهیم و همچنین مبتنی بر نیازهای آموزشی اساتید و دانش‌آموزان، ویرایش‌هایی کاملا اختصاصی و اختصاصی‌سازی شده از BigBlueButton"" و "adobe connect" ارائه نماییم.

لیمس امیدوار است تا با استفاده از این پلتفرم آموزشی ویرایش شده، جهشی را در فرایند یادگیری احساس کرده و گام‌های بلندتری را بردارید.

نظرات

تیم لیمس

شما می توانید برای ارتباط با واحد فروش لیمس با شماره های زیر تماس بگیرید:

0902-202-4949031-91091022

اگر در مورد خرید لیمس نیاز به مشاوره دارید، اطلاعاتتون رو وارد کنید تا با شما تماس بگیریم: